Uttalelse fra Amnestys Nordiske ungdomsråd: Call for Nordic Action – Demolish Apartheid

Kjære statsministre,
Jonas Gahr Støre
Ulf Kristersson
Petteri Orpo
Den fremtidige statsministeren på Island
Og de ulike partiene i regjering og Storting
Publisert: 7. Nov 2024, kl. 14:27 | Sist oppdatert: 7. Nov 2024, kl. 14:51

Som Amnesty Internationals Nordiske Ungdomsråd henvender vi oss til dere på vegne av unge mennesker fra hele Norden som er dypt bekymret over Israels apartheid, menneskerettighetsbrudd og mangelen på handling fra våre regjeringer. Amnesty Nordisk Ungdomsråd har ansvar for å koordinere, støtte og representere Amnestys ungdomsbevegelse i de nordiske landene, og for å ta affære i viktige menneskerettighetsspørsmål. I dag oppfordrer vi dere til å anerkjenne og fordømme apartheid-systemet som pålegges det palestinske folk. Vi ber dere ta det nødvendige skrittet ved å erkjenne den systematiske undertrykkelsen som er beskrevet av utallige palestinske, israelske og internasjonale menneskerettighetsorganisasjoner, inkludert Amnesty International. I juli 2024 ga den internasjonale domstolen (ICJ) sin uttalelse og konkluderte med at Israels okkupasjon og annektering av de palestinske områdene er ulovlig, og at dets diskriminerende lover og politikk mot palestinere bryter forbudet mot raseskille og apartheid.

Amnesty International ga ut en rapport i 2022 som viser hvordan israelske myndigheter begår apartheid-forbrytelser mot palestinere, basert på spesifikke ulovlige handlinger forankret i internasjonal strafferett og menneskerettighetslov. Amnestys undersøkelse viser hvordan Israel håndhever et undertrykkelses- og dominanssystem mot palestinere der de har kontroll over deres rettigheter. Dette omfatter palestinere som bor i Israel og de okkuperte palestinske områdene (OPT), samt flyktninger i andre land. Blant annet omfatter dette massive beslag av palestinsk land og eiendom, ulovlige drap, tvangsforflytninger, drastiske bevegelsesrestriksjoner og nektelse av nasjonalitet og statsborgerskap til palestinere. Dette er alle komponenter i et system som under internasjonal lov utgjør apartheid. Dette systemet opprettholdes av brudd som Amnesty International har funnet å utgjøre apartheid som en forbrytelse mot menneskeheten, som definert i Roma-vedtektene og Apartheid-konvensjonen. Et apartheid-system er et institusjonalisert regime av undertrykkelse og dominans av én rasegruppe over en annen. Det er et alvorlig menneskerettighetsbrudd som er forbudt i internasjonal folkerett.

Som unge mennesker arver vi en verden formet av beslutningene som tas i dag. Det er vår generasjon og fremtidige generasjoner som vil bære de langsiktige konsekvensene av passivitet eller likegyldighet i møte med menneskerettighetsbrudd. Ved å handle nå bekrefter vi vårt ansvar for å bygge en fremtid basert på rettferdighet, likestilling og respekt for internasjonal lov. Verdenssamfunnet kan ikke lenger forbli stille i møte med slike systematiske brudd på menneskerettighetene. De nordiske landene har muligheten til å sette et kraftig eksempel ved å vise verden hva det vil si å prioritere menneskerettigheter og opprettholde ansvarlighet. Vi oppfordrer dere til å handle beslutsomt, anerkjenne og fordømme apartheid, og være en del av løsningen for verdighet og rettferdighet for det palestinske folket.

Siden 7. oktober 2023 har 85 prosent av skolene i Gaza blitt truffet eller skadet, og 625 000 barn har mistet tilgang til undervisning (UNRWA 2024). Mer enn 14 000 barn har blitt drept (UNICEF 2024). Vi står i solidaritet med palestinsk ungdom som står overfor enorme utfordringer i å benytte seg av sine grunnleggende menneskerettigheter. Under Israels apartheid opplever barn daglige trusler mot sin sikkerhet, psykisk traume og hindringer for å nå skolene sine på grunn av sjekkpunkter, militære veisperringer og voldelig undertrykkelse. Utdanning er ikke bare en grunnleggende menneskerettighet, men også en viktig del av unges utvikling. Nektelse av grunnleggende rettigheter som tilgang til utdanning, helseomsorg og sikkerhet påvirker unge palestinere sterkt og undergraver deres potensial og fremtid. Avskaff apartheid, ikke palestinske skoler! Med utgangspunkt i den lange historien med nordisk samarbeid innen utenriks- og sikkerhetspolitikk, mener vi at de nordiske landene har en unik og innflytelsesrik plattform som kan brukes til å fremme menneskerettigheter ved å anerkjenne Israels apartheid. Felles verdier blant oss nordboere, som demokrati og menneskerettigheter, bør ikke bare være retoriske valg i politisk diskurs, men også omsettes i handling. Som det har blitt positivt demonstrert gjennom politisk handling i andre situasjoner der alvorlige brudd på folkeretten forekommer, bør dere videreutdype nordisk samarbeid som respons på menneskerettighetsbrudd i Gaza. Ved å anerkjenne Israels apartheid, ville regjeringene våre sammen forsvare den internasjonale rettsorden, som er et sentralt mål i å beskytte global fred og menneskerettigheter.

I norsk kontekst holder det ikke kun å anerkjenne, men også å ta et aktivt valg om å ikke finansiere okkupasjon og apartheid. Oljefondet investerer i en rekke selskaper som driver forretninger med de illegale israelske bosettingene på den okkuperte Vestbredden. Både FNs sikkerhetsråd og andre internasjonale organer har fastslått at Israels praksis med å bosette over 700 000 av sine innbyggere på okkupert palestinsk land er i strid med humanitær folkerett og en krigsforbrytelse. For norsk ungdom er dette våre pensjonspenger som investeres i menneskerettighetsbrudd, okkupasjon og, som den internasjonale domstolen har sagt, mulig folkemord. Dette er helt uakseptabelt. Oss nordisk ungdom, og da spesielt norsk ungdom, krever derfor at Norge og det Norske oljefold tar et aktivt grep om å:

  • sørge for at Oljefondets investeringer ikke bidrar til å finansiere våpen til Israels krigsforbrytelser og mulig folkemord i Gaza.
  • umiddelbart stanser eksport av komponenter fra Norge til våpensystemer produsert i tredje land hvis det er reell risiko for at disse vil bidra til israelske krigsforbrytelser og mulig folkemord i Gaza.
  • sørger for at Oljefondet trekker sine investeringer fra selskaper som bidrar til finansiering, drift og lønnsomhet av illegale israelske bosettinger på de okkuperte palestinske områdene.
  • legger frem et lovforslag for Stortinget om et forbud mot å drive forretninger med eller investere i illegale israelske bosettinger på de okkuperte palestinske områdene.

Med vennlig hilsen, Amnesty Internationals Nordisk Ungdomsråd

Kildeliste:

Amnesty International 2022. Israel’s Apartheid Against Palestinians - Cruel System of Domination and Crime Against Humanity. Available at: https://www.amnesty.org/en/wp-content/uploads/2022/02/MDE1551412022ENGLISH.pdf (Accessed October 7th 2024). UNICEF (October 4th 2024) Children in Gaza Need Life-Saving Support. Available at: https://www.unicef.org/emergencies/children-gaza-need-lifesaving-support (Accessed October 7th 2024). UNRWA (September 9th 2024).

Education under Attack - Restoring Learning for Children in Gaza. Available at: https://www.unrwa.org/newsroom/photos/education-under-attack (Accessed October 7th 2024