Til Bondevik fra 13 menneskerettsorganisasjoner: Stans overgrepene i Midtøsten
NGO-Forum for menneskerettigheter er dypt bekymret over rapporter om massakre i den palestinske flyktningleiren Jenin denne uken. Jenin er erklært militært område av Israel. Israel har tatt i bruk Apache-helikoptre og F16 jagerfly, og bulldosere har kjørt tvers igjennom bolighus. Flere av de døde blødde i hjel som følge av at Israel hindret ambulanser i å slippe frem.
Israel bryter menneskerettighetene og internasjonal humanitær rett. Israel benytter kollektive avstraffelser av den palestinske sivilbefolkningen, og har også fortsatt med utenomrettslige henrettelser, tortur og vilkårlige fengslinger. I tillegg har Israel tatt medisinsk personell til fange og beskutt ambulanser. FNs høykommisær Mary Robinson har bedt Israel om å få inspisere Vestbredden, men det har ikke kommet meldinger om at hun har fått tillatelse til dette.
NGO-Forum for menneskerettigheter viser til FNs Sikkerhetsråds resolusjoner 1402 (2002) og 1403 (2002) som krever at Israel umiddelbart trekker seg ut av de palestinske områdene som ble gjenokkupert etter 29 mars i år, og at våpenhvile innføres.
Israel vil ikke kunne stoppe de palestinske selvmordsbomberne eller bidra til å skape varig fred gjennom ulovlig okkupasjon av palestinske områder og grov undertrykking av palestinernes rettigheter. Varig fred kan kun oppnås gjennom respekt for menneskerettighetene og internasjonal rett. En politisk løsning må være basert på FN-resolusjonene 1397 (2002), 242 (1967) og 338 (1973) og prinsippet om land for fred.
NGO-Forum for menneskerettigheter ber den norske regjering arbeide for følgende:
- at partene respekterer FN-resolusjonene, menneskerettighetene og internasjonal rett
- at det snarest utplasseres internasjonale observatører i området, og at Israel slipper inn disse
- at FN umiddelbart setter ned en kommisjon som gransker overgrepene, at Israel slipper inn denne, og at de ansvarlige stilles for retten
- at USA stiller klare betingelser for sin økonomiske bistand til Israel
Signert:
- Amnesty International |
Norske menneskerettighetsorganisasjoner har gjennom en årrekke samarbeidet nært med sikte på gjensidig informasjon og felles markeringer. Dette samarbeidet har fungert innenfor et eget nettverk,- NGO-forum for menneskerettigheter, siden 1991. NGO-forum skal være et forum der menneskerettighetsorganisasjoner i Norge møtes for å gjensidig informere hverandre om egen aktivitet og synspunkter på aktuelle spørsmål.