Thailand: Drømmen om en kvinnebevegelse

Omgivelsene avskriver det som en motebølge når ekteparet Virada Somswasdi og Shalardchai Ramitanondh forfekter rettigheter også for Thailands kvinner. Både menn og kvinner kaller det vestlig import - uforenlig med thai kultur. - Kvinner er så påvirket av menns kultursyn at de ikke ser sin egen undertrykking, sier Virada Somswasdi.
Publisert: 9. Jun 1999, kl. 10:22 | Sist oppdatert: 25. Sep 2008, kl. 01:10

Hun er professor i statsvitenskap ved universitetet i Chiang Mai, og hennes mann i sosialantropologi. Sammen driver de et senter for kvinnestudier. På fritiden, vel og merke, og med de midlene de klarer å skrape sammen fra utenlandske støttespillere. For thailandske myndigheter har statsgodkjent det universitetstilknyttede senteret, som det eneste i landet, men penger bevilger de fortsatt lite av.

Drømmen er å kunne undervise i kvinnestudier, men dit er det langt frem. For øyeblikket begrenser virksomheten seg til forskning, seminarer og kontakt med ikke-statlige organisasjoner. Virada Somswasdi leder også et asiatisk nettverk for kvinnespørsmål, Asia Pacific Forum on Women, Law and Development (APWLD).

- Kvinnebevegelsen er fremdeles i sin spede begynnelse i Thailand, men det kommer - det må komme, tror Virada Somswadi. - Kvinner fremstilles som objekter, og det negative kvinnesynet ligger til grunn for vold som konemishandling, gatevold og salg av kvinner. Staten forholder seg passiv. Først nylig har disse tingene blitt et tema.

Fattiges rettigheter
- Vi må fremme undervisning om rettigheter, er ekteparet enig om: - Ikke bare om hva menneskerettigheter er, men om hvordan man kan beskytte seg mot brudd, individuelt eller som en gruppe.

Men så enkelt er det heller ikke. Det handler om mer enn kunnskap og holdninger. Shalardchai Ramitanondh tar opp fattigdomsproblematikken, som virkelig ble aktualisert med den økonomiske krisen som har feid over Sørøst-Asia:

- Selv om Thailand har blitt sett på som en ny-industrialisert stat har den økonomiske krisen vist at landet ikke er så utviklet som vi har likt å tro. Når økonomien blir dårligere rammes de aller fattigste kraftigst. Det kan utvikle seg til ekstrem fattigdom veldig snart, og en rekke menneskerettighetsproblemer er direkte konsekvenser av fattigdom.

Han påpeker at fattigdom svekker menneskers evne til å yte motstand mot brudd på deres rettigheter. Det fører til kriminalitet og narkotikamisbruk, og er spesielt alvorlig i forhold til ungdommen. Dessuten, fattigdom tvinger mennesker til å selge kroppen sin seksuelt, såvel som til å selge organer til de som har råd til å betale.

Lokal og global handling
Det er vanskelig å tale menneskerettighetssak i Thailand, spesielt på vegne av ikke-statlige organisasjoner.
- Når jeg representerer APWLD må jeg alltid kjempe, og folk oppfatter meg som en som står utenfor, en som ikke hører hjemme i noe forum, foklarer Virada Somswasdi. Men sammen med sin mann har hun en fordel: Som universitetsprofessorer blir de sett på med respekt, og i den egenskap kan de omgås myndighetsrepresentanter og andre på en mer likeverdig måte.
- For å lykkes i menneskerettighetsarbeid må organisasjoner samarbeide på forskjellige nivåer i samfunnet og over landegrenser, mener ekteparet. - Press utenfra må virke sammen med press innenfra. Vi må ikke bare tenke lokalt og handle globalt, vi må også tenke globalt og handle lokalt! Disse to strategiene kan ikke skilles fra hverandre, avslutter Virada Somswasdi og Shalardchai Ramitanondh.

Ingrid Bjørnvold er tidligere redaktør av Herr President.