Regjeringen lanserer handlingsplan for menneskerettigheter

Foto: Jan Bjørnsen
I den 156 sider lange planen presenterer regjeringen det arbeidet som har blitt gjort, og som planlegges gjennomf¢rt av norske myndigheter på menneskerettighetsområdet i l¢pet av de neste fem årene. Tilsammen inneholder planen over trehundre tiltak for å fremme menneskerettigheter nasjonalt og internasjonalt. Noen av disse er allerede iverksatt, mens andre må godkjennes av Stortinget som vil behandle planen i l¢pet av vår- eller høstsesjonen.
Nasjonalt og internasjonalt
Noen av de nye tiltakene regjeringen foreslår er videre innarbeiding av viktige menneskerettighetskonvensjoner i norsk lov, ny lov mot etnisk diskriminering, opprettelse av et kompetansesenter for urfolksrettigheter, etablering av et pilotprosjekt for rapportering, overvåkning og verifisering av næringslivets respekt for menneskerettighetene og etablering av en nasjonal institusjon for menneskerettigheter i Norge.
Regjeringen planlegger også å styrke menneskerettighetsvernet i Norge gjennom effektivisering av oppfølgingen av anbefalinger fra internasjonale overvåkningsorganer og gjennomføring av en betydelig satsing på informasjon, undervisning og utdanning om menneskerettigheter i Norge.
På det internasjonale plan varsler myndighetene en styrking av menneskerettighetsdimensjonen i utviklingssamarbeidet og økt satsing på menneskerettighetsdialoger med Kina, Tyrkia, Cuba, Indonesia og Vietnam.
Regjeringen har ved utarbeidelsen av handlingsplanen lagt vekt på å involvere hele det norske menneskerettighetmiljøet. Det er blitt avholdt to idédugnader med deltakere fra frivillige organisasjoner, forskningsmiljøer og forvaltningen. Den 27. januar ble disse gruppene også invitert til et seminar for å diskutere sluttresultatet.
Handlingsplanen et positivt forbilde
Amnesty International er positive til arbeidet regjeringen har utf¢rt. I handlingsplanen varsles det at arbeidet med å fremme menneskerettighetene skal prege regjeringens politikk og det er positivt at nasjonal og internasjonal innsats sees i sammenheng. På nasjonalt plan er handlingsplanen viktig fordi den kartlegger på hvilke områder lovgivning og praksis ikke er i samsvar med internasjonale minimumsstandarder. Arbeidet den norske regjeringen har utf¢rt kan føre til at andre lands myndigheter gj¢r det samme.
Gjennomføringen
I hvor stor grad de foreslåtte tiltakene vil forbedre situasjonen gjenstår å se. Implementering av disse avhenger i stor grad av politisk vilje til gjennomføring og bevilgning av n¢dvendige ressurser. Dette gjelder særlig på områder der de foreslåtte tiltakene er vage.
Noen av områdene hvor Norge Amnesty mener det er spesielt behov for videre oppfølging, er asylpolitikk, varetektsproblematikken, forholdene for psykiske pasienter, tilbudet til torturofre som kommer til Norge og rapportering av næringslivets respekt for menneskerettigheter.
I en kommentar som Amnesty International og andre menneskerettighetsorganisasjoner har overlevert menneskerettighets-og utviklingsministeren understreker vi også viktigheten av at menneskerettighetsdialogene må være et kompliment, og ikke et alternativ til kritikk i det multilaterale fora. Dersom menneskerettighetsbruddene fortsetter på tross av dialog, må man kritisere multilateralt.
Ønsker du å lese handlingsplanen, kan du finne den på f¢lgende internettadresse: www.mr.dep.no