Punkter til leserinnlegg - Arbeidernes dag
Publisert:
31. Mar 2020, kl. 14:37
|
Sist oppdatert:
27. Aug 2020, kl. 12:06
Punkter til leserinnlegg:
- I dag er arbeidernes dag – en dag som omhandler solidaritet, om kampen for grunnleggende rettigheter, rettferdighet og verdighet i arbeidslivet. I år er denne dagen spesielt viktig.
- Koronaviruset har ført til ekstraordinær situasjon for norsk næringsliv, flere bedrifter har måtte stenge, arbeidere blir permittert og ikke siden 1930-tallet har vi hatt så mange arbeidsledige i Norge. [Hent gjerne oppdaterte tall fra LO her og NHO her]. Bruk gjerne eksempler fra din egen by eller fylke.
- Viruset diskriminerer ikke, men noen grupper ser ut til å ha større risiko for alvorlig sykdom og død. Ifølge WHO ser det ut til at eldre mennesker og personer med eksisterende medisinske tilstander (som astma, diabetes eller hjertesykdom) er mer utsatt for å bli alvorlig syke av viruset. Mennesker som lever i fattigdom vil ha det mye vanskeligere for å få tilgang til forebyggende tiltak. I alle krisesituasjoner vil grupper som er spesielt utsatte for diskriminering eller marginalisering risikere å bli rammet ekstra hardt.
- I Norge har vi gode lover som skal beskytte både arbeidstager- og giver i slike situasjoner. Det vernet er det ikke alle som har.
- Over hele verden blir arbeidere rammet av koronaviruset, på ulike måter. Bruk gjerne ett eller flere av disse eksemplene:
- I Qatar er nå migrantarbeidere spesielt utsatt. Amnesty har tidligere avdekket uverdige forhold for migrantarbeidere i forbindelse med oppbyggingen av Qatar til fotball-VM i 2022. Nå kan menneskerettighetsorganisasjonen rapportere om at migrantarbeidere blir stengt inne i arbeidsleire. Arbeidsleirene er notorisk overfylte, og mangler tilstrekkelig vann- og sanitærforhold, noe som betyr at arbeidere uunngåelig er mindre i stand til å beskytte seg mot viruset. At arbeiderne bor tett på hverandre i trange leirer tillater heller ikke noen form for sosial distansering. Les mer her. Men, det nytter å forsøke å påvirke forholdene, se her hva myndighetene i Qatar, etter press fra bla Amnesty, nå har har gjort.
- Journalisten Elena Milashina skrev en artikkel om Tsjetsjenias håndtering av korona. I sin artikkel skrev Elena at myndighetene likestiller koronasmittede med terrorister - og at dette gjør at mange syke velger å dø hjemme i stedet for å oppsøke sykehus. Dagen etter publiserte presidenten en video hvor han oppfordret til "kriminelle handlinger" for å stoppe journalister. Han oppfordret helt tydelig til drap. Amnesty krever at russiske myndigheter offentlig fordømmer truslene mot Elena Milashina, og sørger for at sikkerheten hennes blir godt ivaretatt. Les mer om Elena her.
- I Kina opplever helsearbeidere at de blir truet til stillhet, og nektes å snakke offentlig om myndighetenes håndtering av koronaviruset. Legen Li Wenliang fikk det nye koronaviruset mens han jobbet ved Wuhan sentralsykehus. Han sendte ut en advarsel til medisinske kollegaer i slutten av desember 2019 hvor han rapporterte om pasienter med alvorlige symptomer som lignet på det alvorlige utbruddet av SARS som begynte i Sør-Kina i 2002. Han ble umiddelbart brakt til taushet og straffet av de lokale myndighetene for å "spre rykter". Li Wenliang døde senere av viruset. Les mer her.
- Rapporter fra Sørøst-Asia forteller at svært mange tekstilfabrikker har stengt som følge av koronaviruset, som igjen har ført til at svært mange fabrikkarbeidere plutselig står uten jobb og inntekt. Flere millioner tekstilarbeidere kan miste jobben. International Labour Organization (ILO) anslår at 25 millioner jobber kan forsvinne som en konsekvens av koronaviruset. Les mer her.
- Vi har alle et ansvar overfor hverandre i denne krisen, men myndighetene har et overordnet ansvar til å beskytte vår rett til helse, rett til et hjem, rett til arbeid og en tilstrekkelig levestandard.
- Det er mange ting som må til for å bedre situasjonen for arbeidere verden over. Men ett av dem er å i større grad sikre at selskapene respekterer menneskerettighetene. De siste årene, før denne krisen, har flere land i Europa vedtatt lover som krever at selskaper respekterer menneskerettighetene. Denne krisen viser hvor sårbare arbeidere utenfor våre landegrenser er! Derfor jobber Amnesty for å få på plass slike menneskerettighetslover for næringslivet - også i Norge.
- Det kommer en tid etter denne krisen, og da skal vi stå sammen med arbeidere over hele verden for å sikre at deres rettigheter blir ivaretatt.