Nok et bevis for Israels forakt for menneskerettigheter
2. januar ble den palestinske legen og menneskerettighetsforkjemperen Dr. Mustafa Barghouti arrestert etter å ha deltatt på en pressekonferanse der blant andre medlemmer av EU-parlamentet deltok. Dr. Barghouti ble arrestert da han forlot konferansen der han hadde snakket om de medisinske konsekvensene av den israelske blokkaden av palestinske byer og landsbyer i de okkuperte områdene. Han ble anholdt for ikke å ha tillatelse til å komme inn i Øst-Jerusalem. Han ble løslatt ved al-Ram sjekkpunktet ved grensen mellom Jerusalem og Ramallah. Det var ved denne grenseposten han så ble mishandlet av israelske grensevakter. Da han ble løslatt hadde han en sprukket kneskål og tydelige bloduttredelser i ansiktet og på kroppen. Enkelte av de internasjonale delegatene som hadde kommet til al-Ram for å protestere mot anholdelsen, ble også slåttt av grensevaktene. Blant andre ble det italienske EU-parlamentsmedlemmet Luisa Morgantini.
Dr. Moustafa Barghouti er langt fra den første menneskerettighetsaktivisten som er arrestert og mishandlet. I motsetning til Dr. Bourghati, som ble løslatt, er det flere som sitter fengslet etter ordre om administrativ forvaring. Abed al-Rahman al-Ahmar har sittet i forvaring siden mai 2001. Han arbeider for Palestinian Human Rights Monitoring Group, og ble også arrestert for ikke å ha gyldig pass til Jerusalem. Daoud al-Dar'awi fra Palestinian Independent Commission for Citizens Rights har sittet fengslet for lignende forhold siden oktober 2001. Abed al-Rahmah al- Ahmar har fortalt at han ble slått etter arrestasjonen, og begge de nevnte skal ha blitt nektet søvn i lengre perioder under fengslingen.
Grensevaktene som mishandlet Dr. Barghouti og de internasjonale delegatene, er fra de samme styrkene som har vært ansvarlige for å skade eller drepe et høyt antall palestinere ved grenseposter i situasjoner der andres liv ikke var i fare.
- Dersom israleske myndigheter ikke endrer holdning til overgrepene som blir begått av deres egne styrker, vil det bidra til å videreføre volden i regionen, sier John Peder Egenæs, informasjonssjef i Amnesty International Norge. - Alle drap, mishandlinger, og andre overgrep må anses som alvorlige og etterforskes på en forsvarlig måte. Inntrykket av straffefrihet fører både til at soldatene lettere begår overgrep, og til at enkelte palestinere opplever at "rettferdighet" bare kan oppnås gjennom gjengjeldelse.