Kina: Tusenvis henrettet etter rettsfarser

- Antallet henrettelser i Kina er så høyt og rettssikkerheten så svak, at det gir mening å omtale det som en massakre, sier generalsekretær i Amnesty International Norge, Petter Eide i en kommentar til dagens lansering av organisasjonens rapport om dødsstraff i Kina.
Publisert: 22. Mar 2004, kl. 09:25 | Sist oppdatert: 25. Feb 2010, kl. 02:41

I rapporten People’s Republic of China: Executed “according to law”? - The death penalty in Chinadokumenterer Amnesty International at Kina som hvert år henretter tusenvis av mennesker, har et rettssystem som legger opp til justismord, bryter kinesiske lover og internasjonal rett.

- Rapporten gir blant annet eksempler på mennesker som er dømt til døden selv om de har solid alibi for tidspunktet de skal ha begått et drap, sier Petter Eide.

- Dødsdommen opprettholdes likevel på grunn av tilståelser som er tvunget fram under tortur.

I rapporten skriver Amnesty International at de tiltalte i en kinesisk rettergang verken får en nøytral eller rettferdig rettssak. Organisasjonen hevder også at justismordene som beskrives i rapporten bare er toppen av et isfjell, og at tusenvis av dødsdømte og henrettede kan ha vært uskyldige.

- Vår rapport dokumenterer at tusenvis av mennesker kan ha blitt skutt i nakken eller injisert med gift selv om de var helt uskyldige i den forbrytelsen de er dømt for, fortsetter Eide. - Det eneste anstendige kinesiske myndigheter kan gjøre nå er å stanse alle henrettelser umiddelbart. Et moratorium som første skritt mot avskaffelse av dødsstraffen, kan redde et stort antall uskyldig dømte.

Amnestys rapport er en gjennomgang av et antall dødsdommer og rettsprosessen fram til dommen. Den beskriver den forferdelige og tidvis absurde prosess en person kan gå gjennom fra mistanke om et lovbrudd til henrettelse i Kina. Arrestanter har ikke rett til forsvarer fra første stund, ofte får de ikke advokat før etter første avhør. Mange har da allerede blitt torturert til å tilstå. Ifølge kinesisk lov er tiltalte ikke uskyldig inntil det motsatte er bevist, men han må selv bevise sin uskyld.

- Nå må kineserne presses i alle internasjonale fora. Norge må bidra konkret gjennom sin menneskerettighetsdialog med Kina der kritikken av den kinesiske dødsstraffpolitikken må tas opp med større tyngde. I FNs menneskerettighetskommisjon som nettopp har begynt sitt arbeid, kan Norge bidra til å legge press på Kina ved å støtte et resolusjonsforslag mot Kina som det arbeides med nå, sier generalsekretær i Amnesty International Norge, Petter Eide.