Godt nytt år!

Generalsekretær i Amnesty Norge, John Peder Egenæs, ønsker alle Amnesty-støttespillere et riktig godt nytt år!
Publisert: 28. Des 2012, kl. 07:00 | Sist oppdatert: 4. Jun 2013, kl. 17:15
Snart nærmer vi oss atter en gang slutten av året, og det er på tide å gjøre opp status. Har verden blitt et bedre sted å leve for flere i 2012?

Slik Amnesty ser det er det faktisk ikke mulig å si noe sikkert om menneskerettighetssituasjonen har blitt bedre eller verre i året som snart er omme. Til det er utviklingen for sprikende.

Flere land i Midtøsten og Nord-Afrika har stått ved viktige veiskiller etter den arabiske våren i 2011. For første gang på flere tiår har det blitt avholdt demokratiske valg, nye grunnlover skrives så blekket spruter og sivile samfunn, som tidligere har blitt holdt nede, er i blomstring. Samtidig murrer det en bekymring om at nye makthavere med religiøse overtoner vil kunne forverre situasjonen, særlig for kvinnene. Vi ser også at det fortsatt begås grove angrep på folks rettssikkerhet, som et ekko fra Mubarak og Gadaffi-æraene.

Et land Amnesty har arbeidet med lenge, er Burma. Her ser vi endelig en positiv utvikling. Mange samvittighetsfanger er blitt løslatt. Men ikke alle. Det neste og avgjørende skrittet nå er at de positive endringene forankres i nye lover. De mange undertrykkende lovene som fremdeles eksisterer må bort. I vår iver etter å heve boikott og etablere ambassader, må verden passe på ikke å gi fra seg alle presspunkter overfor myndighetene i Burma ennå. Utviklingen er positiv, men den er fremdeles løst fundamentert.

Russland har slått hardt ned på ytrings- og organisasjonsfriheten i landet den siste tiden. Det hagler med nye lover som knebler opposisjonen enda hardere enn før. Ved å dele informasjon med menneskerettighetsorganisasjoner som Amnesty, er det fare for at vanlige russere kan beskyldes for «høyforræderi». Mottar en russisk organisasjon pengestøtte fra utlandet, må de samtidig registrere seg på en liste over «utenlandske agenter». Putin har strippet matrosjkadukken ned til sin innerste figur, og den er laget av jern.

Vi vet ennå ikke hvilke konsekvenser maktskiftet i Kina kommer til å få. En gjenvalgt Obama har derimot mye å bevise. Forrige gang ble han valgt på positive menneskerettighetsløfter. Lite er blitt gjennomført. Det faktum at Guantánamo fortsatt eksisterer, legitimerer menneskerettighetsbrudd i andre land, som ser opp til USA som demokrati. Samtidig ser vi at den radikale innstrammingen som oppstod etter 11. september 2001, hvor menneskerettighetene ble oftret på sikkerhetens alter, har begynt å avta. Selv skylder Obama på mye motstand i kongressen. Situasjonen er annerledes nå når han ikke skal drive mer valgkamp. Forhåpentligvis vil det gi ham større spillerom.

Verden er i stadig bevegelse og tross ulike signaler er det likevel én positiv trend som er irreversibel og av grenseløs viktighet. Og det er at menneskerettighetene diskuteres og kreves av stadig flere mennesker rundt om i verden. Frihet og sosial rettferdighet er krav som runger fra Mexico City til Kairo til Yangon. Ingen myndigheter noe sted kan lenger hevde at menneskerettighetene ikke passer i deres kultur eller for deres folk.

Vel møtt 2013!




Om du har litt tid til overs i juleferien, er det fremdeles mange som trenger din støtte. Bruk et par ekstra minutter og signer noen av våre aksjoner: