Brev til Trond Giske: Amnesty Internationals nyeste rapport om menneskerettigheter i Kina
Kultur- og kirkeminister Trond Giske
Postboks 8030 Dep
0030 Oslo
Oslo 29. juli, 2008
Amnesty Internationals nyeste rapport om menneskerettigheter i Kina
Det er ti dager igjen til sommer-OL 2008 starter i Beijing. Amnesty oversender i den forbindelse rapporten China: The Olympics countdown – broken promises
Amnesty dokumenterer i rapporten omfattende brudd på menneskerettighetene, og en klar forverring av situasjonen i Kina siden Amnesty offentliggjorde forrige rapport 2. april. Kinesiske myndigheter har flere ganger lovet økt respekt for menneskerettighetene, men nå skjer det stikk motsatte:
- Myndighetene i Shanghai nekter aktivister å snakke med utlendinger og å forlate byen uten tillatelse.
- I etterkant av jordskjelvet i Sichuan ble det iverksatt omfattende overvåkning for å hindre at aktivister dro til Beijing for å kritisere håndteringen av jordskjelvet.
- Kinesiske myndigheter har offentliggjort retningslinjer for idrettutøvere og andre besøkende til OL som truer grunnleggende menneskerettigheter, som ytringsfrihet og forsamlingsfrihet.
- Kinesiske myndigheter har den siste tiden økt forfølgelsene av de som tar opp krenkelser av menneskerettighetene knyttet til OL-forberedelsene.
Ye Guozhu er en av de som lider under disse innstramningene. Ye Guozhu skulle blitt løslatt 26. juli etter å ha sittet fengslet i fire år fordi han søkte om lov til å gjennomføre en demonstrasjon mot tvangsutkastelser i forbindelse med OL. Yes familie har nå fått beskjed om at distriktspolitet for bydelen Xuanwu i Beijing hadde hentet ham ut av fengsel for å ta vare på han til OL er over.
Amnesty er glade for dine uttalelser om at du vil bruke oppholdet i Kina til å ta opp menneskerettighetssituasjonen. Amnesty oppfordrer den norske regjeringen til å konfrontere kinesiske myndigheter med de menneskerettighetsbruddene som er dokumentert i denne rapporten, og kreve løslatelse av fredelige aktivister som har ytret seg mot OL, som for eksempel Hu Jia og Ye Guozhu, som utelukkende er fengslet for å gi uttrykk for sine meninger.
Med vennlig hilsen,
Gerald Kador Folkvord
Kina-ansvarlig i Amnesty International Norge