Tromsø kommune mot dødsstraff

Etter oppfordring fra Amnesty International har Tromsø kommune i dag blitt med i nettverket Cities for Life - et verdensomspennende nettverk av byer som viser sin motstand mot dødsstraff, først og fremst på den globale aksjonsdagen 30. november.
Publisert: 27. Okt 2010, kl. 15:41 | Sist oppdatert: 14. Des 2015, kl. 14:06

Tromsø kommunestyre vedtok i dag å slutte seg til nettverket av byer mot dødsstraff. I sin åpningstale til Amnestys landsmøte i Tromsø 23. okt lovet ordfører Arild Hausberg at han ville ta utfordringen fra Amnesty om å markere motstand dødsstraff. Det skjedde i dag da kommunestyret gikk inn for ideen mot sju stemmer.

Debatt om dødsstraff trengs
Varaordfører Gunhild Johansen sier at det er et viktig vedtak og hun tror at det nytter.
- Alle kan bidra til å avskaffe dødsstraff, sier Johansen, - og dette vil øke det internasjonale presset slik at vi kan marginalisere de land som fremdeles følger denne praksis. De vil tilslutt gi seg for internasjonalt press. Tromsø kan være stolt over at de kan være med å bidrar til dette, sier hun.

Gunhild Johansen sier også at det var viktig å ta opp debatten om dødsstraff i kommunestyret. 7 medlemmer av kommunestyret stemte mot forslaget og noen tok dødsstraff i forsvar fra talestolen.
- Diskusjonen rundt dødsstraff viste at det er viktig å minne oss selv om hvilke verdier som skal være styrende. sier hun i en kommentar

Lyssatt rådhus
Tromsø kommune ønsker å lyssette rådhuset i forbindelse med den globale aksjondagen 30. nov. 60 hovedsteder og over 1100 byer verden rundt er en del av nettverket "Cities for Life"

Les mer på amnesty.no