Amnesty International - verdens største menneskerettighets-organisasjon
STARTSIDEN |  AKSJONER |  NYHETER |  OM AMNESTY |  LAND/TEMA |  UNDERVISNING |  UNGDOM
   
 
  14.12.2005

Homofobi på Jamaica


Av Stein Wolff Frydenlund

Livet som homoseksuell er på langt nær noen idyll under palmene i Karibia. Jamaicas sodomilovgivning gjør at homofile menn risikerer opp til ti års fengsel og straffarbeid for sin seksuelle legning.



© EPA/Scanpix

Januar 2004: Det er rastafeiring i St. Elisabeth. Over 30 000 jamacianere deltar, og noen av landets mest profilerte artister opptrer. Det blir sunget mye om homofile menn denne natten. Men det er ikke «One love» slik slik Bob Marley uttrykte det. I stedet oppfordrer musikerne publikum til å drepe homofile.

Juni 2004: Brian Williamson, Jamaicas første åpne homoaktivist, og initiativtaker til opprettelsen av Jamaican Forum for Lesbians, All-Sexuals and Gays (J-FLAG), blir brutalt myrdet i sitt eget hjem. En mistenkt blir anholdt, men saken blir aldri oppklart.

Macho-moral
Jamaica kjennetegnes av en machokultur med lite rom for variasjon i kjønnsroller og kjønnsuttrykk. En rigiditet som ofte begrunnes med henvisning til religion og moral.

Jamaica har heller ingen forbud mot hatefulle ytringer, og homofile beskyttes derfor ikke mot oppfordringer til diskriminering, vold og drap.
Da Williamson ble drept, uttrykte Amnesty uro over at mye tyder på at drapet ble utført på grunn av hans seksuelle legning. FNs spesialrapportør for utenomrettslige, summariske og vilkårlige henrettelser fulgte opp og uttrykte bekymring over mangelfull etterforskning i saken.

Men fremfor å beskytte homofile, opprettholder politiet på Jamaica den homofobe tilnærmingen. Få dager etter drapet på Williamson ble en av lederne for J-FLAG hjelpeløst vitne til at homofile Victor Jarrett ble drept av politi og innbyggere i Montego Bay. Politiet deltok både ved å slå Jarrett og oppfordre andre til å gjøre det samme fordi han var homoseksuell.

Vold mot lesber
Lesbisk atferd er ikke kriminalisert, men lesbiske utsettes også ofte for vold, voldtekt og andre former for seksualisert vold, gjerne i den private sfære.

Myndighetene ser også gjennom fingrene på politiets mishandling av homofile og hivpositive. Sykepleiere som arbeider med hivforebygging skal ha blitt holdt i ulovlig varetekt og mishandlet av politiet. Mange jamaicanere tror hiv og aids bare angår homofile og sexarbeidere, trass i at de fleste smittes heteroseksuelt.

Fordommene rundt de hivpositive nører opp om en voldelig homofobi. Mange homofile og hivsmittede blir nektet helseomsorg, eller unngår å oppsøke helsetjenesten, i frykt for at helsearbeidere vil røpe deres hivstatus eller seksuelle orientering. Slik bidrar sodomilovgivningen til å hindre tilgang til nødvendig helseomsorg. Samtidig er vold og diskriminering med på å undergrave myndighetenes tiltak mot hiv og aids.

Vil ha debatt
I juli i år tok imidlertid en parlamentskomité til orde for en nasjonal debatt om lovene som kriminaliserer homoseksuelle handlinger og sexarbeid. Utgangspunktet er en tiltaksplan for å hindre spredning av hiv og aids. Komiteen har lagt fokus på marginaliserte grupper som homofile og sexarbeidere fordi fortsatt stigmatisering av hivpositive skremmer dem under jorden og fører til økt smittespredning.

J-FLAG ser forslaget som et første skritt i riktig retning, og har ønsket debatten velkommen. Ifølge organisasjonen må en eventuell debatt både ta hensyn til helsemessige overveielser og forbedring av Jamaicas omdømme med hensyn til menneskerettighetene. I en pressemelding uttrykker likevel J-FLAG bekymring over at forslaget om en nasjonal debatt kom som et resultat av internasjonalt press, og at debatten skal forsvinne når presset letter.

FNs 2005-rapport om tusenårsmålene fastslo at Jamaica sakker akterut når det gjelder kontroll med hiv og aids. FN legger blant annet vekt på at landets kulturelle kontekst utgjør en stor hindring for det forebyggende arbeidet.

Jamaicas befolkning har i høyeste grad behov for en konstruktiv og vedvarende debatt rundt holdninger til homofili og menneskerettigheter. Det vil igjen være av stor betydning for alle jamaicaneres liv og helse.

Stein Wolff Frydenlund er aktiv i LHBT-nettverket.


Fakta om Jamaica

  • Jamaica ligger i Karibia, like sør for Cuba og øya har ca. 2,7 millioner. innbyggere. Øya ble oppdaget av Columbus i 1494 og var spansk koloni fra 1509 og frem til Storbritannia overtok i 1655.
  • Arawakindianerne, Jamaicas urbefolkning, ble tidlig utryddet og slaver importert fra Afrika. Landet ble selvstendig i 1962 og er medlem av Det britiske samveldet.
  • Jamaicas viktigste inntektskilder er turisme, bauxitt, sukker, bananer, rom, kaffe, yams og kjemikalier. Norge er en viktig handelspartner, blant annet gjennom aluminiumsindustrien (som Hydro Aluminium Jamaica AS). I tillegg importerer vi drikke og tekstiler. Jamaica importerer i hovedsak klippfisk av sei og telekommunikasjonsutstyr fra Norge.
  • Rastafaribevegelsen står sterkt og musikkformer som reggae og dancehall har sitt utspring på Jamaica.
  • Jamaica ligger på verdenstoppen i drap utført av politiet og på tredjeplass i antall drap per innbygger

LHBT-nettverket
Amnesty Internationals norgesnettverk for menneskerettighetsbrudd på grunnlag av seksuell orientering og kjønnsidentitet ble grunnlagt i 1998. Nettverket består av aktive grupper i Oslo, Bergen, Trondheim og Tromsø, og er en del av et verdensomspennende nettverk i Amnesty som fokuserer på dette temaet.

Synlige homo-organisasjoner er et viktig ledd for å få til endringer i levevilkårene til lesbiske, homofile, bifile og transkjønnede.
Nettverket arbeider både for å beskytte sårbare enkeltpersoner og organisasjoner.

Kunne du tenke deg å delta? Kontakt leder for nettverket Marna Eide på marna@chello.no, eller ring 21926175.


Utskriftsversjon       Facebook Facebook  Nettby Nettby Til toppen

 

AmnestyNytt nr. 4 - 2005
LEDER

Terror og menneskerettigheter
Blair og terror
Ytringsfrihet i Russland

Stopp vold mot kvinner - kampanjen
Voldsofre og partsrettigheter
Vold mot kvinner = sant
Kronikk: Mishandlete barn blir syke voksne

Temasaker
Barn i fengsel i USA
Amnesty og selvbestemt abort
Advarsel: Tortur pågår!
Kvinner i krig
Intervju: Islamkritiker Irshad Manji

Aktivisme
Intervju: Lise Fjeldstad
SMS - satsning med suksess
Moteriktig våpenkontroll
Homokamp på Jamaica
Sexarbeidere og menneskerettigheter
Aktivisme: Forbrødring i Russland

Arkiv AmnestyNytt

Bli medlem

Gi en gave

Annen støtte

Skattefradrag
Kontakt oss

Nyhetsbrev

Aksjonskalender

Ledige verv/stillinger




Andre lokale sider
Til:
Fra:


Klikk her for mer informasjon
Reg.nr. 001
 


Kontakt oss